• Day 1
  • Day 2
  • Day 3

Thursday
January 24, 2019

Registration12:30 pm
Various topics and companies in Robotics, Sensors, Genetics, AI - machine learning,
Telemedicine, Cyber Security / HIPAA Control
1:00 pm - 5:00 pm
Break5:00 pm
Cont...5:15 pm
Panel discussion6:00 pm

Friday: Hip & Knee
January 25, 2019

Introduction 7:25 AM - 7:30 AM

Moderator: Dr. Roche

7:30 AM - 8:45 AM Session 1: Advances in Sports and Pre-Arthritic Knee Procedures

Moderator: Dr. Kaplan

Expert Panel: Drs. Yoldas, Minas, Wodicka, Banks, Manalac, Latterman

Videos:

Dr. Yoldas - The ACL - Graph Choice, Combined Procedures

Dr. Minas - Patella 2018 – Realign (Proximal – Distal)

Dr. Banks - How to Evaluate Kinematics (US, Fluoro, Wearables)

Dr. Wodicka - Meniscal Implantation Techniques

Dr. Kaplan - Revision ACL Techniques

Topics: Knee Instability and Early DJD, Meniscal Repair Techniques, Physical Therapy and Bracing approaches, The Patello - Femoral Joint, Role of Osteotomies, ACL Reconstruction in DJD, Arthroscopic Cartilage Repair Procedures and Micro-implants (biologics, ceramics)

8:45 AM - 10:00 AM Session 2: Unicompartmental and Multicompartmental Resurfacing Procedures

Moderator: Dr. Thornhill

Expert Panel: Drs. Lombardi, Fitz, Wang, Roche, Freiberg, Lonner

Videos:

Dr. Lombardi - Mobile Bearing Uni

Dr. Freiberg - Fixed Bearing Uni

Dr. Wang - Robotic Medial Uni

Dr. Fitz - Custom Bicompartmental

Dr. Lonner - PFJ Replacement

Dr. Roche - Robotic Lateral Uni

Topics: Patient Selection, Imaging, Mobile Bearing vs. Fixed Bearing, BiUni’s, BiCompartmentals, PFJ, Lateral Uni, Robotics, PSI, Surgical Execution and Approaches, Implant Fixation and Bearing Modularity and Kinematic Profiles and Obtaining Cruciate Balance

10:00 AM - 10:20 AM Coffee Break
10:20 AM - 11:30 AM Session 3: Hip: Surgical Approaches and Techniques

Moderator: Dr. Barsoum

Expert Panel: Drs. Burke, Grandic, Jiranek, Meere, Mont

Videos:

Dr. Mont - Dynamic Implant Planning

Dr. Burke - Anterior Approach

Dr. Jiranek - Posterior Approach

Dr. Meere - Robotic THR

Dr. Grandic - Super Path THR

Topics: Anterior vs. Posterior Hip Approaches, Role of Robotics, Implant Choice, Dynamic Cup Positioning, Intra-op complications and Leg Length and Offset optimization

11:30 AM - 12:30 PM Session 4: Surgical Knee Technologies and Techniques

Moderator: Dr. Fitz

Expert Panel: Drs. Gustke, Bonutti, Roche, Chow, Bernasek, Thienpont

Videos:

Dr. Roche - Soft Tissue Balancing Techniques: Re-align or Release

Dr. Gustke - Robotic Assisted Fixed Varus TKR

Dr. Thienpont - The Valgus Knee TKR

Dr. Chow - ACL Preserving TKR

Dr. Bernasek - Balanced Gap Resection TKR

Dr. Bonutti - Intra-Op MCL / Patellar Tendon Reconstruction

Topics: Kinematics, Surgical Customization, Implant Choice, Robotics, Sensors, PSI, Navigation, Mechanical vs. Kinematic Alignment, Intra-op Complications, Gap Balancing with Measure Resection – The Hybrid, Selective Soft Tissue Releases and Role of Constraint and Resurgence of Dished Bearings

Lunch 12:30 PM - 1:00 PM
1:00 PM - 2:00 PM Session 5: Revision Joint Surgery

Moderator: Dr. Parvataneni

Expert Panel: Drs. Bedair, Higuera, Leone, Thornhill, Golladay, Lombardi, Leone

Talk:

Dr. Thornhill - How to Expose a Revision Knee (Prox – Distal)

Dr. Higuera - Optimizing Antibiotic Spacers

Dr. Leone - Removing Difficult Hardware Prior to THR

Dr. Bedair - Dealing with Hip Instability

Dr. Golladay - Peri -Prosthetic Fracture

Dr. Lombardi - Tips on Revising a Uni

Topics: Painful TJR – Imaging, Metallosis- Metal Sensitivity, Exposure and Technical Pearls, Joint Diagnostics when Cultures Neg, Instability, Fractures, Stiffness, Implant and Constraint Choice and Infection – What works and How long to treat

2:00 PM - 3:15 PM Session 6: Surgical Knee Case Presentation

Moderator: Dr. Lombardi

Expert Panel: Drs. Gustke, Lonner, Thienpont, Bonutti, Fitz, Thornhill

Topics: Kinematics, Surgical Customization, Implant Choice, Robotics, Sensors, PSI, Navigation, Mechanical vs. Kinematic Alignment, Intra-op Complications, Gap Balancing with Measure Resection – The Hybrid, Selective Soft Tissue Releases and Role of Constraint and Resurgence of Dished Bearings

Coffee Break 3:15 PM - 3:45 PM
3:45 PM - 5:00 PM Session 7: Surgical Hip Presentations

Moderator: Dr. Freiberg

Expert Panel: Drs. Bedair, Burke, Bernasek, Leone, Mont, Jiranek

Topics: Painful TJR – Imaging, Metallosis- Metal Sensitivity, Exposure and Technical Pearls, Joint Diagnostics when Cultures Neg, Instability, Fractures, Stiffness, Implant and Constraint Choice and Infection – What works and How long to treat

Adjourn 5:00 PM - 5:00 PM
6:00 PM Cocktails & Networking

Friday: Shoulder
January 25, 2019

Registration7:30 am
Welcome7:45 am
8:00 am Session 1:

Massive rotator cuff tear with normal function: Role of grafts biologics & balloons

Panel: Formaini, Gilot, Simovitch, Pinto, Cuff, Abboud

Topic Introduction & Moderator: Abboud

9:00 am Session 2:

Complex shoulder instability Repair or reconstruct: When do I need to add bone?

Panel: Chuinard, Wodicka, Badman, Yagnik, Pinto, Mijic

Topic Introduction & Moderator: Chuinard

10:00 am Break
10:30 am Session 3:

Management of the young arthritic shoulder: What can be done to make shoulder arthro plasty last longer

Panel: Goldberg, Harter, Frankle, Spencer, Routman, Horn, Formaini

Topic Introduction & Moderator: Harter

11:45 am Panel
12:00-1:00pm Lunch
1:00 pm Session 4:

Virtual planning in shoulder arthroplasty: Demo of common software platforms

Panel: Sabesan, Levy, Routman, Spencer

Topic Introduction & Moderator: Spencer

Case 1 -- BluePrint: Sabesan

Case 2 -- MatchPoint: Levy

Case 3 -- Exactec: Routman

2:00 pm Session 5:

Innovations in surgical management of 3&4 part proximal humerus fractures

Panel: Kalandiak, Badman, Cuff, Gilot, Simovitch, Momoh

Topic Introduction & Moderator: Cuff

3:00 pm Break

3:30 pm Session 6:

Revision shoulder arthroplasty convertibility - opportunity or obligation?

Panel: Abboud, Levy, Cuff, Frankle, Harter, Routman, Spencer

Topic Introduction & Moderator: Routman

4:15 pm Session 7:

Management of Common RSA Complications

Panel: Abboud, Chuinard, Frankle, Harter, Sabesan, Simovitch

Topic Introduction & Moderator: Frankle

Friday: Other
January 25, 2019

Registration7:30 am
Welcome7:45 am
8:00 am Legal Topics:

David Glaser - APP use and Documentation
Amy Evans - Litigation Trends

10:00 am Patient Reported Outcomes Brianna Cunningham
11:00 am Practice Review:

(TCO) Rachel Uzlik

Lunch12:00 pm
1:00 pm Social Determinants of Health & Patient Optimization Jennie Oberkrom, MSW LCSW

Manager of Clinical Integration at Operations Food Search Topics Covered:

1. Social Determinants of Health 101
2. Common tools used to screen for SDOH
3. Brief overview of Adverse Childhood Experiences (ACES) and how they impact physical health
4. Brief overview of approaches to treatment (Trauma Informed Care, Motivational Interviewing, & Case Management)
5. Expand Triple Aim of Health to Quadruple Aim (adding the goal of improving the work life of health care providers & preventing burn out)

1:45 pm Telemedicine in Orthopedics: Increasing access, efficiencies and outcomes:

Lauren Faison

2:45 pm Break
3:15 pm Concussion in sports

Saturday: Hip, Knee & Shoulder
January 26, 2019

Session 1: Pain Protocols 7:30 AM - 8:30 AM

Moderator: Dr. Iannotti

Expert Panel: Drs. Chuinard, Formaini, Caldwell, Routman, Thienpont , Sabesian, Golladay

Talk:

Dr. Thienpont - Advances in Understanding Post-op Pain and Regional Nerve and Peri - Articular Injection Protocols in Knee- Hip Arthroplasty

Dr. Routman - Shoulder Pain Protocols

Dr. Sabesan - Post-op Stiff Painful Shoulder

Dr. Golladay - Acute Post-op Stiff Painful Knee

Dr. Caldwell - Intra-op Surgeon Pain Blocks for Sports Medicine ( Shoulders - Knees)

Topics: Injection Protocols, Regional Blocks, Physical Therapy and Bracing approaches, Biomarkers, Opiods / Alternative Protocols and Referred Pain / CRIPS

Session 2: Advances in Joint Preservation 8:30 AM - 9:30 AM

Moderator: Dr. Yoldas

Expert Panel: Drs. Best, Manalac, Wodicka, Minas, Huard, Latterman

Talk:

Dr. Best - Stem Cells and Biologics – The Scientific Approach

Dr. Huard - Stem Cells and Biologics- Developing a Program

Dr. Minas - Is an Osteotomy Required

Dr. Manalac - Advanced Ultrasonic Techniques

Dr. Latterman - Assistive Biologics in Surgery

Topics: Injection Protocols, Role of Visco-supplementation, PRP, Stem Cells, Economics, Ethics, Tailored Physical Therapy and BioNutricals

Coffee Break 9:30 AM - 9:45 AM
E-Posters 9:45 AM - 10:30 AM

 

Drs. Banks, Rubash - BIOMECHANICS - Kiosk 1

Drs. Mont, Hernandez - HIP - Kiosk 2

Drs. Fitz, Meere - KNEE - Kiosk 3

Drs. Frankle, Sabesan - SHOULDER - Kiosk 4

Drs. Froimson, Lombardi - ECONOMICS - Kiosk 5

Drs. Minas, Latterman - SPORTS - Kiosk 6

Drs. Bonutti, Chow - REHABILITATION - Kiosk 7

Drs. Higuera, Leone - INFECTION - Kiosk 8

Drs. Best, Huard - BIOLOGICS - Kiosk 9

Session 3: Out Patient Joint Replacements 10:45 AM - 11:45 AM

Moderator: Dr. Rubash

Expert Panel: Drs. Levy, Hernandez, Spencer, Lombardi, Froimson & Diane Doucette MBA, RN

Talk:

Dr. Lombardi - Developing a Total Joint ASC

Diane Doucette MBA, RN - Metrics and Quality Parameters

Dr. Hernandez - The Future of Telemedicine, Apps, Wearables

Dr. Levy - TSA ASC Protocols

Dr. Froimson - The Economics

Topics: Outpatient within your Hospital, Free Standing ASC, Accelerated Pathways and Outcomes , Risk Parameters

Session 4: THE BUNDLE – My 5 TOP TIPS 11:45 AM - 12:45 PM

Moderator: Dr. Jiranek

Expert Panel: Drs. Abboud, Frankle, Lonner, Parvataneni, Freiberg, Gustke

Talk:

Dr. Parvataneni - The Gainesville Experience

Dr. Abboud - The Rothman Shoulder Experience

Dr. Frankle - The Tampa Shoulder Experience

Dr. Gustke - The Tampa Joint Bundle Experience

Dr. Freiberg - The Boston “Partners Experience”

Topics: Pre-op Morbidity Factors, Post-op Protocols / PROMS, Hospital Pathways / Co - Management and ACJR / 90 day focus / Resource Utilization

Poster Awards 12:45 PM - 1:00 PM

Moderator: Dr. Rubash

Conclude 1:00 PM